FUAR MERKEZİ ve ULAŞIM

Fuar alanının dışarıdan görüntüsü için yukarıdaki resme tıklayınız.

Fuar alanının krokisini görmek için yukarıdaki resme tıklayınız.

IZMİR Kültürpark Yeni Fuar ve Kongre Merkezi uluslararası fuar yapım standartlarına uygun bir şekilde toplam 55.000 m2 alan üzerinde inşa edilerek 2004 yılında faaliyete geçmiştir.

Yeni fuar yapıları her türlü sergilemenin yapılabileceği esnek bir anlayışla planlanmıştır. Binalar çelik inşaat olarak tasarlanmış olup, binaların duvarları yüksek ısı izolasyonlu metal panellerden oluşmaktadır.

Alan içerisinde yeni yapılan 4 adet sergi holü bulunmaktadır. Bu hollerden en büyüğü olan 2.hol toplam 11.000 m2 alana sahiptir. Yine 3.hol 4.000 m2 olup 2. holle iç mekandan tüp geçitle bağlantılıdır. Aynı zamanda 4. hol de 5.250 m2 olup 3. holle iç mekandan tüp geçitle bağlantılıdır. Hollerin iç mekan bağlantıları ile bağlı olması holler arasında ziyaretçi akışını ve genel ulaşımı son derece kolaylaştırmakta böylece firmalar hangi holde bulunurlarsa bulunsunlar tüm ziyaretçilerle buluşma imkanına kavuşmaktadır.

Fuar sergi hollerinin bir diğer avantajı tümüyle kolonsuz  ve hol yüksekliklerinin 10 ile 13 m arasında olmasıdır. Ayrıca uzay sistemi ile inşa edilen özel çatı ile de yaratılmış olan geniş hacimler son derece rahat ve kullanışlı bir ortamısağlamaktadır

Hollerin altyapısı da olabildiğince esnek planlanmıştır. Hollerin ortasından geçen büyük yer altı tünelleri ile, döşemenin istenilen yerlerine elektrik, temiz ve pis su  dağıtımı yapılmaktadır. 2. holde bunlara basınçlı hava imkanı da eklenmektedir.
Hollerin yük giriş çıkışları endüstriyel kapılarla sağlanmaktadır. Ayrıca çok sayıda yangın kaçış kapısı ve çatıda otomatik duman tahliye bacası da düşünülmüştür.
Bütün yapılar bilgisayar kontrollü merkezi ısıtma, soğutma sistemi ile donatılmıştır. Sistem güçlü bir temiz hava imkanı da sağlamaktadır.

Fuar merkezinin enerji ihtiyacı için yeni bir trafo merkezi,ısıtma içinse yeni bir teshin merkezi inşa edilmiştir.

Kompleksin bünyesinde toplantı odaları, çeşitli amaçlar için ofisler, restoran, kafe, bay-bayan WC'ler bulunmaktadır.

Yine daha önce yapılmış olan 1A VE 1B hollerinin de eklenmesiyle toplam sergi holleri 2.3750 m2’ye ulaşmaktadır.

Toplam alan: 55.000 m2
Kapalı alanlar:30.150 m2
Sergi alanları:23.750 m2
Isıtma merkezi:5.200 m2
Ofis, restoran, geçiş holleri:5.200 m

Holler hakkında daha geniş bilgi için aşağıdaki resme tıklayınız.

FUAR MERKEZİNE ULAŞIM

Bağlantılar : Ulaşım ağı bakımından oldukça gelişmiş bir kent olan İzmir kara, hava, deniz ve demiryolu altyapısı ile gerekli tüm yurt içi ve yurt dışı ulaşım bağlantılarına sahiptir.

Bornova üzerinden Manisa'ya bağlanan yol ile Karşıyaka ve Menemen üzerinden Çanakkale'ye uzanan yol kentin çevre ile ilişkisini sağlarken Ankara-İzmir bağlantısı Manisa trafik akışını ve Demirci, Kula, Uşak yönünden gelen Ankara trafiğini birleştirerek kent merkezine uzanmaktadır. Aydın-İzmir bağlantısı ise kentin güneyinden Meles Çayını izleyerek gelip Eşrefpaşa veya Hatay Caddesi yoluyla kentin içine sokulmaktadır. Diğer bir bağlantı ise Çeşme-İzmir yönündedir. Bu yol Hatay-Mithat Paşa Caddesi yoluyla Urla ve Çeşme'ye bağlanmaktadır.

Limandan İzmir - İstanbul Seferleri : Körfezin iç kesiminde yer alan 1.314 m uzunluğundaki Alsancak Limanı önemli bir ihracat kapısı olduğu gibi yurt içi ve yurt dışı yolcu trafiğini de düzenlemektedir. Limandan sürekli olarak İzmir-İstanbul seferleri yapılmaktadır. Bu seferlerin yaz ve kış tarifeleri değişmektedir. Yaz aylarında İzmir Limanından Akdeniz limanlarına turistik amaçlı geziler de düzenlenmektedir. Kent içinde Karşıyaka, Alsancak, Pasaport, Bostanlı, Üçkuyular ve Güzelyalı iskeleleri arasında yapılan vapur seferleri ulaşımda büyük rahatlık sağlamaktadır. İzmir'in ilçeleri olan Çeşme, Dikili, Aliağa, Yeni Foça ve Eski Foça'da da küçük limanlar mevcuttur. Çeşme Körfezindeki limana eklenen marinada ise yatçılara hizmet verilmektedir. Bunun yanı sıra, uluslararası trafik için yapılan bir de Ro-Ro limanı mevcuttur. Dikili, Seferihisar, Yeni Foça ve Eski Foça'da oluşturulan marinalarda yerli ve yabancı yatçılara hizmet verilmektedir. Ayrıca ham petrol boşaltma ve işlenmiş petrol sevketme tesisleriyle donatılmış olan Aliağa Limanı uluslararası kapasiteye sahiptir.

Havayolu ile Kolay Ulaşım : İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’ndan her gün yurt içi ve yurt dışı uçak seferleri mevcuttur.

Demiryolu ile Ulaşım : Demiryolu ulaşımında İzmir özel bir yere sahiptir. Ülkemizin ilk demiryolu, 1886 yılında İzmir-Aydın arasında inşa edilmiştir. Aydın yönünden gelen demiryolu Alsancak İstasyonuna, Manisa'dan gelen demiryolu ise Basmane İstasyonuna girerek son bulmaktadır. İzmir'den Ankara, Diyarbakır, Bandırma, İsparta, Söke, Denizli ve Afyon'a sürekli tren seferleri mevcuttur.

Mesafeler : Adnan Menderes Hava Limanı ile İzmir Fuarı arasındaki mesafe 21 km'dir. İzmir Fuarı’nın Otogar ile arasında 8 km, liman ile 4 km, Basmane Garı ile ise 1 km mesafe bulunmaktadır.